Z pasji do podróży  
                         „Podróżować znaczy żyć. A w każdym razie żyć podwójnie, potrójnie, wielokrotnie.” 
 Andrzej Stasiuk, Fado

 
      Zachorowałam. Ponad 20 lat temu, gdzieś w górach, jeszcze w szkole podstawowej. Pierwsze objawy nie wróżyły szybkiego wyzdrowienia mojego beznadziejnego przypadku – wszak jak pisał Ryszard Kapuściński - „istnieje coś takiego jak zarażenie bakcylem podróży i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej”. Od tamtego czasu bezustannie przemierzam świat kontemplując jego smaki i zapachy. Poznałam żar kenijskiej sawanny, lepkość tropików kambodżańskiej dżungli. Doświadczyłam lekkiego szumu w uszach na 5000 m.n.p.m. w Ladakhu i uczucia „przemoknięcia do suchej nitki” podczas monsunu w Chinach, błogiej kontemplacji szumu fal na karaibskiej plaży. 
    Zwiedzam świat pracując jako pilot wycieczek, a także prywatnie, w gronie znajomych. Moje pierwsze wyprawy to wyjazdy z wybrzeża w góry, jeszcze w szkole podstawowej. Na każdy taki wyjazd czekałam z niecierpliwością. Fascynacja górami trwa do dnia dzisiejszego, zmieniała formy ale zawsze była obecna w moich podróżach. Może właśnie dlatego własne wakacje planuję w takich miejscach, gdzie są góry. 
    Już po pierwszym roku studiów byłam dumnym posiadaczem licencji pilota wycieczek zagranicznych. Karierę rozpoczęłam we Włoszech – rozkładaniem namiotów na campingu w Lido di Spina. Jeszcze tego samego lata byłam we Francji na Lazurowym Wybrzeżu – w tamtych latach było to coś wielkiego. 
     Od tego czasu było wiele podróży po różnych częściach Świata. Byłam na 5 kontynentach i odwiedziłam ponad 40 krajów. 
     Po wielu latach „na walizkach” mam oczywiście swoje wyjątkowe i ulubione miejsca. Bałkany pozostają moją największą pasją już od ponad 20 lat. Zaczęło się od Chorwacji, a z kolejnymi wyjazdami coraz bardziej chłonęłam „bałkańskiego bakcyla”. Dziś doskonale znam także: Albanię, Serbię, Macedonię, Czarnogórę oraz Bośnię i Hercegowinę. 
     Aż wreszcie dotarłam do kontynentu, który pochłonął mnie bez reszty - Azja, a szczególnie Indie. Nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Po pierwszej podróży do Indii, obiecałam sobie, że moja noga więcej tam nie postanie. Stało się inaczej. Wróciłam i to szybko. Później były całe miesiące spędzane na Subkontynencie. Powroty do kraju na kilka dni i znów wyjazdy. Później już powroty tam, a nie tu. Pierwsze święto HOLI, później Diwali, ale już nie z grupami turystów ale ze znajomymi i przyjaciółmi. Odkrywanie tajników tamtejszych wierzeń, filozofii, kultury i obyczajów. Uczę się tego wszystkiego do dziś i nadal zdaję sobie sprawę z tego, że ta nauka nigdy się nie skończy (na swoim koncie mam ponad 60 wyjazdów do Indii). Indie uczą pokory do życia i wszystkiego co nas otacza.
      Kiedy po przylocie do Indii włączam mój indyjski telefon, odbieram i słyszę; „Nareszcie jesteś! Witaj w domu”, jestem przekonana, że będę tu stale przyjeżdżać. Ale kiedy zaczyna mi się wydawać, że wszystko jest jak najbardziej normalne – oznacza to – czas wracać na stary kontynent. 
     Na Indiach oczywiście się nie skończyło. Ciekawość świata pchnęła mnie dalej. Zobaczyłam między innymi: fragment Chin, Tajlandię, Kambodżę, Wietnam, Japonię, Birmę i wiele innych. 
     Bakcyl podróży popycha nadal w kierunku miejsc, których nie znam. Plany wyjazdowe nigdy nie mają końca – że zacytuję raz jeszcze mistrza słowa Ryszarda Kapuścińskiego: „Podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy, kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca”.
     Jeśli nie wybierasz się w daleką podróż, spotkajmy się w Krakowie. Ciekawość świata, sprawiła, że miejsce zamieszkania stało się też miejscem pracy. Od wielu lat jestem licencjonowanym przewodnikiem po Krakowie, a także przewodnikiem muzealnym. 
     Ta strona ma być zaproszeniem do wspólnej podróży. Dzięki mojemu doświadczeniu i pasji, każdy może przeżyć przygody i zobaczyć magiczne miejsca i fantastyczne krajobrazy. Podróż może odbywać się w taki sposób, jaki najbardziej Ci odpowiada: razem, osobno a może tylko czytając tą stronę..    Czym się zajmuję:Tour leader

     Od ponad 20 lat skutecznie łączę pracę i życiową pasję - podróże. Miałam przyjemność opiekować się grupami na pięciu kontynentach i ponad 40 krajach. Z wykształcenia jestem geografem, więc przez większość pracy zawodowej wykorzystuję i rozwijam umiejętności związane z naukami geograficznymi. 
    Każdą grupę i każdego turystę, traktuję indywidualnie, a jednocześnie zachowuję elastyczne podejście do wszelkich aspektów związanych z podróżowaniem. W czasie podróży zawsze staram się, zrozumieć otaczający mnie świat wszystkimi zmysłami. To samo przekazuję osobom podróżującym ze mną.
     Na swoim koncie mam pilotaż różnego typu wyjazdów. Są to: 
- programy katalogowe,
 - programy typu incentive
 - grupy na zamówienia 
- tematyczne
 - safari w parkach narodowych 
- pielgrzymki 
 - city break’i 
 - programy autorskie 
 - grupy przyjazdowe w Polsce
 - pilotaż i oprowadzanie w językach: angielskim, chorwackim, serbskim.


Przewodnik w Krakowie

     Jestem mieszkanką Krakowa z wyboru. Najpiękniejsze i jedno z najciekawszych miast Polski jest miejscem, gdzie realizuję swoje pasje, będąc licencjonowanym przewodnikiem po mieście już ponad 15 lat. Nauka o Królewskim Krakowie nie ma końca. Staram się nieustannie poszerzać swoją wiedzę zdobywając kolejne uprawnienia, które umożliwiają mi oprowadzanie po wybranych muzeach. Już teraz poza utartymi szlakami mogę zaproponować zwiedzanie następujących obiektów muzealnych, ze mną jako przewodnikiem muzealnym. Są to: 
 - Muzeum Krakowa (MK) 
- Śladem europejskiej tożsamości Krakowa, Rynek Podziemny, MK 
- Trasa Pamięci; 
-Fabryka Emalia Oscara Schindlera - Kraków - czas okupacji 1939-45,
-  ul. Pomorska - Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956
- Apteka pod Orłem 
- Muzeum Nowej Huty. 
     Jeśli chcecie spędzić w Krakowie więcej niż jeden dzień, chętnie podpowiem jak ciekawie wypełnić czas w mieście i jego najbliższej okolicy.
     Oprowadzanie może odbywać się w językach: -polskim, - angielskim, - serbskim, - chorwackim. Spotkajmy się w Krakowie!


Projektowanie podróży

      Chcielibyście wybrać się na wspaniałe wakacje? Takie, które będą odpowiadały Waszym potrzebom i wymaganiom? Nie macie czasu, aby samodzielnie je przygotować? Chcecie jechać w niewielkim towarzystwie: z partnerem, rodziną czy przyjaciółmi, a może sami? Kameralne podróże są wspaniałe! Wielokrotnie tak podróżowałam, po Indiach, Indochinach, Japonii, Bałkanach, Słowacji….. Chcielibyście spędzić kilka dni w Krakowie i jego najbliższej okolicy? Możliwości jest wiele. Napiszcie lub zadzwońcie! Wspólnie zastanowimy się gdzie, kiedy i jak zorganizować Waszą Wymarzoną Podróż! Następnie zajmiecie się swoimi sprawami, a ja zajmę się przygotowaniem planu wyjazdu. Dopasujemy wszystko tak, abyście na każdym kroku czuli się komfortowo; od planu wyjazdu do jego realizacji.
     Dlaczego się tym zajmuję? Wychodzę z założenia, że niektórzy ludzie marzą o podróżach, a nie ma lepszego zajęcia niż pomoc w realizacji marzeń.


Prezentacje podróżnicze, szkolenia 

W oparcu o wieloletnie doświadczenie, proponuję:
- organizację szkoleń pracowników z zakresu kulturowego - Indie, Indochiny,
- prezentacje i prelekcje na imprezach kulturalnych, np. festiwale turystyczne,
- spotkania "przedwyjazdowe" z uczestnikami wyjazdów typu incentive, 
- prezentacje regionów turystycznych i krajów, między innymi: Indie, Indochiny, region Bałkański, Czechy, Słowacja,
- spotkania w mediach społecznościowych. 
Więcej informacji w zakładce "współpraca"! 

Biura Podróży 

    Mając ponad 20 letnie doświadczenie w zawodzie możecie być Państwo pewni, że Wasi klienci będą mieli zapewniony najwyższy poziom usług tour leadera. Do tej pory opiekowałam się grupami o bardzo różnych wymaganiach, na pięciu kontynentach i w ponad 40 krajach. Były to: trasy katalogowe, tematyczne, safari, grupy na specjalne zamówienia oraz pielgrzymkowe. 
    Mogę także zaproponować współpracę w zakresie pilotażu krajowego oraz oprowadzania po Krakowie i najciekawszych muzeach. 
    Chciałabym zaoferować także pomoc w zaprojektowaniu programu, który zadowoli nawet najbardziej wymagającego klienta, polecić ciekawostki lokalne, dobrać transport, rodzaj zakwaterowania, zaproponować lokalne specjały kulinarne. Następnie zająć się przygotowaniem turystów do wyjazdu poprzez podanie pakietu informacji praktycznych o regionie do którego się wybierają. Nie straszne mi spotkanie z uczestnikami wyprawy, w dowolnej formie, przed wyjazdem. Uwieńczeniem wspólnych działań na miejscu będzie opieka nad Państwa gośćmi w miejscu docelowym.
    Szczególne polecam swoje usługi na kierunkach: 
- Indie (ponad 60 wyjazdów),
- Indochiny (Birma, Tajlandia, Kambodża, Wietnam)
- region Bałkański: Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Macedonia Północna, Albania 
- Słowacja i Czechy 
- Skandynawia.
 Razem możemy więcej!   
Turyści indywidualni 

    Chcielibyście wybrać się na wspaniałe wakacje? Takie, które będą odpowiadały Waszym potrzebom i wymaganiom? Nie macie czasu, aby samodzielnie je przygotować? Chcecie jechać w niewielkim towarzystwie z partnerem, rodziną czy przyjaciółmi, a może sami? Kameralne podróże są wspaniałe. Wielokrotnie tak podróżowałam, po Indiach, Indochinach, Japonii, Bałkanach, Słowacji….. 
    Chcielibyście spędzić kilka dni w Krakowie i jego najbliższej okolicy? Możliwości jest wiele. Napiszcie lub zadzwońcie! Wspólnie zastanowimy się gdzie, kiedy i jak zorganizować Waszą Wymarzoną Podróż! Następnie zajmiecie się swoimi sprawami a ja zajmę się przygotowaniem planu wyjazdu. Dopasujemy wszystko tak, abyście na każdym kroku czuli się komfortowo; od planu wyjazdu do jego realizacji. Dlaczego się tym zajmuję? 
    Wychodzę z założenia, że niektórzy ludzie marzą o podróżach, a nie ma lepszego zajęcia niż pomoc w realizacji marzeń.  

Kompetencje/Uprawnienia/Kursy: 

-licencja pilota wycieczek zagranicznych,
- przewodnik miejski w Krakowie, 
- przewodnik muzealny; Trasa Pamięci, Podziemia Rynku Głównego, Nowa Huta, 
- kurs wspinaczki skałkowej, 
- kurs wspinania w Tarach - karta taternika 
- kurs  instruktora sportu - AWF Kraków
-  kurs instruktora wspinaczki sportowej  
Copyright (c)2021, All Rights Reserved.