Blog Kartki z podróży 

    Chcecie podróżować nie wychodząc ze swojej strefy komfortu, dowiedzieć się czegoś nowego o interesujących Was miejscach? Może potrzebna Wam inspiracja na kolejną podróż? Dobrze trafiliście, Kartki z Podróży to moje subiektywne notatki z miejsc i o miejscach, które odwiedzałam. Znajdziecie tu relacje z podróży, informacje praktyczne, ciekawostki podróżnicze, opisy miejsc, ludzi, świąt w których warto uczestniczyć. 
    Po lekturze koniecznie napiszcie do do mnie, jak ci się podobał tekst? Czego chcielibyście się dowiedzieć?  

środa, Marzec 24, 2021, 23:13

Holi festival

     Czym jest święto Holi? Kiedy jest obchodzone? Czy warto w tym czasie pojawić się w Indiach?  Gdzie kupić kolorowy proszek i jak przygotować się do tego święta? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej.  

     Kalendarz indyjskich świąt „pęka w szwach”. Gdyby zebrać je wszystkie, to jestem pewna, że każdy dzień byłby świętem. Ogromny kraj, wielu religii, języków, tradycji i zwyczajów. Znajdziemy tu święta: hinduskie, dżinijskie, muzułmańskie, katolickie i wiele innych… Zasięg też może być bardzo różny: od lokalnych w skali wsi, miasteczka, czy jednej grupy, do tych obejmujących swoim zasięgiem cały kraj. 

     Jest kilka świąt, które mają skalę globalną i takim jest Święto Kolorów - Holi Festival. Radosny, bajecznie kolorowy czas, spędzany w gronie rodziny i przyjaciół. Ulubione święto hindusów, często celebrowane przez wyznawców innych religii.  

 
     Kiedy przypada w danym roku Holi ? Jak sprawdzić termin? Jak obchodzone jest to święto?

 

     Data ustalana jest na podstawie kalendarza księżycowego. Jest to koniec lutego lub marzec, podczas pełni księżyca. Jest to symboliczne pożegnanie okresu zimowego, który w Indiach jest krótki i wcale nie taki zimny. Termin najłatwiej jest sprawdzić w internetowych wyszukiwarkach wpisując: Holi Festival + rok np. 2021.

     Świętowanie obejmuje dwa dni. Pierwszego wieczoru rozpalane są ogniska, na których pali się demona Holikę, towarzyszy temu głośna muzyka, nie może zabraknąć bębnów (trochę jak nasza Marzanna). Już wtedy zaczyna się obsypywanie kolorowymi proszkami, które swoją kulminację będzie miało kolejnego dnia.

     Zabawa kolorami zaczyna się od samego rana. Miejsce dowolne: podwórko, ulica, plac miejski, park, świątynia. Całość odbywa się przy akompaniamencie śmiechu i składania sobie życzeń „Szczęśliwego Holi”. Poza kolorami, może pojawić się polewanie wodą. Nikt się nie obraża, wręcz przeciwnie, w ten dzień trzeba cieszyć się wszystkimi barwami życia. Hindusi najchętniej spędzają czas z rodziną i przyjaciółmi. Po zabawie kolorami jest czas na mycie. Wieczór zarezerwowany jest na uroczystą kolację.

twarze holi

     Ciekawostką może być fakt, że w pałacach maharadżów do zabawy w święto Holi przeznaczone były całe dziedzińce, np. w forcie Bikaner czy Jaisalmer.

     Nie możemy pomylić tego czasu z żadnym innym świętem. Holi obchodzone jest w całym kraju. Jest dniem wolnym od pracy i szkoły.  W biurach, urzędach i zakładach pracy zabawa odbywa się ostatniego dnia, przed dniem wolnym. Obserwacja „kolorowych garniturów” w dużych miastach to duża atrakcja dla osób z zewnątrz. 

 
     Gdzie kupić barwnik/kolorowy proszek?

 
     Kolorowe proszki kupowane są na lokalnych bazarach. Najlepiej aby były to naturalne barwniki. Dużo wcześniej pojawiają się kolorowe stoiska, na których możemy kupić taką ilość, jaką potrzebujemy. Wybór kolorów jest oczywiście ogromny. Każdy znajdzie odpowiedni dla siebie. 

Bazar z kolorami

     Jak się przygotować do zabawy?  


     Tak, aby po niej jak najmniej czasu spędzić pod prysznicem, na usuwaniu barwników ze skóry i włosów. Po pierwsze; przed zabawą dobrze jest nałożyć na całe ciało, (włosy też) olej kokosowy - dostępny w wielu sklepach, za przysłowiowe „grosze”. Zagwarantuje on, że już przy pierwszym myciu pożegnamy się z większością kolorów. Sprawdziłam to osobiście. Tylko za pierwszym razem nie byłam dokładnie wysmarowana. Efekt: tydzień po święcie Holi, które spędzałam z indyjskimi znajomymi, odbierając grupę na lotnisku w Delhi miałam jeszcze kosmyki włosów różowych i zielonych :-)

     Ubrania powinny być białe, można takie kupić na tę okazję w wielu miejscach. Lokalny bazar będzie więc doskonałym miejscem na zakupy. Kolory świetnie prezentują się na białych kurtach (długich bluzkach)! Ewentualnie takie odzienie, które bez żalu po zabawie wyrzucimy. Nie wszystko da się „doprać”. 

     Jeśli znajdziemy się w tym czasie w Indiach i mamy zamiar poddać się szaleństwu Holi, do czego gorąco zachęcam, warto wybrać jakieś ciekawe miejsce. Z największym sentymentem  Wspominam zabawę w Holi, która miała miejsce na dziedzińcu pałacu maharadży Jaisalmeru, który przez wieki przeznaczony był do tego celu. W kolorowych szaleństwach brali udział turyści, którymi się wtedy opiekowałam. 

     Wszystko przygotowane: kolory, ubranie, olejek i miejsce, możemy spokojnie zacząć zabawę.  

     Czy warto w tym czasie wybrać się do Indii? 

 
     Jak najbardziej tak! Uczestniczyłam w wielu obchodach tego święta, a wraz ze mną wielu turystów. Jeśli planujemy wyjazd do Indii z dużym wyprzedzeniem, warto sprawdzić kiedy w danym roku przypada to święto,. Holi to czas zabawy, radości i kolorów. Radosna, beztroska atmosfera szybko jest absorbowana, przez przyjezdnych. Fantastyczny czas na subkontynencie, najlepiej obserwować i uczestniczyć w nim na terenie Radżastanu, lub sąsiednich stanach na północy kraju - w tej części kraju obchody są najciekawsze.

     Uwaga - jeśli planujemy wybrać się do Indii właśnie w tym terminie, warto dużo wcześniej zarezerwować wszystkie świadczenia, takie jak zakwaterowanie czy transport. Jest to czas ogromnego nasilenia podróży dla mieszkańców Indii. Jeśli nie zrobimy rezerwacji z wyprzedzeniem, możemy mieć z tym problem. 

 

kolory Holi  
     Najbliższe Holi będzie obchodzone w Indiach 25 marca 2024 - tego dnia zakłady pracy, szkoły, biura, banki i inne instytucje będą zamknięte.

 

Chcielibyście świętować Holi w Indiach?? Koniecznie napiszcie o tym w komentarzach. 


Justyna napisał(a):
Czwartek, Kwiecień 1, 2021, 19:57
Artykuł cudny. Mnóstwo ciekawych i praktycznych informacji. Polecam:)
Marek napisał(a):
Czwartek, Kwiecień 1, 2021, 22:36
Bardzo zaciekawiła mnie treść artykułu!!! Z niecierpliwością czekam na kolejny wpis😀
Wiesława napisał(a):
Sobota, Kwiecień 3, 2021, 17:15
Artykuł bardzo ciekawy, widać że osoba ,która to pisała zna się na rzeczy.
(*) Pola obowiązkowe
Copyright (c)2021, All Rights Reserved.